Natrag na naslovnu stranicu

Trudnoća

Prvi trimestar
Drugi trimestar
Treći trimestar
28. tjedan
29. tjedan
30. tjedan
31. tjedan
32. tjedan
33. tjedan
34. tjedan
35. tjedan
36. tjedan
37. tjedan
38. tjedan
39. tjedan
40. tjedan

U slučaju prijevremenog poroda Vaša beba bi težila oko 2.550 g, i bila bi potpuno zrela za izvanmaterični život

Buduća majka

Dobitkom na težini, kao i rastom maternice, Vaši organi su potisnuti s uobičajenog mjesta, što je prirodno i ne treba Vas zabrinjavati. U ovo vrijeme poteškoće može stvarati zadržavanje ili retencija tekućine, čije posljedice mogu biti proširene vene, pojava hemeroida, otečeni zglobovi i prsti. Ne oblačite usku odjeću, i ako do sada niste poskidajte prstenje s ruku ako postane pretijesno. Potrebe ploda za vitaminima i mineralima su u ovo vrijeme osobito veliki, obratite pažnju na prehranu, kao i vitaminske dodatke u prehrani

Vaša beba

Kako se bliži vrijeme poroda, većina beba leži glavom okrenuta prema izlaznom dijelu porodnog kanala. Koncem 28. tjedna negdje oko 30% beba je okrenuto na zadak, a ovaj broj se do poroda smanjuje, tako da svega 5% beba ostaje okrenuto na zadak i tako se porađa. Ukoliko je Vaša beba okrenuta na zadak, prisutno je dovoljno plodne vode, a posteljica zauzima povoljan položaj - može se pokušati vanjski okret bebe na glavu. Vanjski okret se sastoji od nježnih pokreta koji se vrše polaganjem i pomjeranjem ruku preko Vašeg trbuha, pri čemu se beba potiskuje iz zauzetog i okreće u željeni položaj. Vanjski okret se zbog mogućih komplikacija obvezno vrši uz intenzivan nadzor u bolničkim uvjetima. Vaša beba intenzivno napreduje, prije svega snažno se povećava njena težina. U ovo vrijeme dobiva gotovo 200 - 250 g/tjedan! Prije svega se potkožno odlaže masno tkivo, tako da beba zadobiva konačni bucmasti izgled. U ovom tjednu nokti dosežu vrhove prstiju, a kod nekih beba mogu biti i duži, te se nakon poroda mogu naći čak i ogrebotine na licu koje potječu iz intrauterinog života.

Vaša beba je dugačka oko 44 cm, a teška 2.300 - 2.550 g.

Savjet

Početak poroda karakteriziraju jedna od dvije sljedeće mogućnosti:
  • puknuće vodenjaka
  • početak trudova.
Kod puknuća vodenjaka osjetićete i/ili vidjeti bistru ili lako zamućeno mliječnu ili bezbojnu tekućinu koja nema nikakvog mirisa. Druga stvar koju primjećujte je da ovu tekućinu ne možete zadržati kao urin. U slučaju puknuća vodenjaka potrebno je javiti se što prije u rodilište. Puknuće vodenjaka označuje puknuće plodnih ovoja i veliku mogućnost infekciju ukoliko porod ne započne u najskorije vrijeme. Druga opasnost je uklještenje pupkovine kod naglog otjecanja plodne vode. U ovom slučaju se, dakle, bez odlaganja i bez čekanja trudova javite u bolnicu. Sasvim druga situacija je kod pojave trudova. Prve kontrakcije maternice se obično osjećaju kao nježna i bezbolna stezanja u donjem dijelu trbuha. Ove prve kontrakcije ćete povremeno osjećati već od 35. - 36. tjedna, a označuju se kao trudovi spuštanja. Trudovi spuštanja spuštaju i učvršćuju bebinu glavu u koštani ulaz male zdjelice. S vremenom kontrakcije/trudovi postaju snažnije i učestalije. Početak poroda karakterizira ritmična pojava trudova, u početku svakih pola sata, potom sve češće: svakih 15 - 20 minuta. Uobičajena je preporuka javiti se u rodilište kada trudovi traju najmanje pola do jednog sata, a njihov ritam je 1 - 2 truda/15 - 20 minuta. Kada ćete se zaputiti u rodilište ovisi naravno još o udaljenosti od rodilišta. Kada se javiti u rodilište:
  • kod puknuća vodenjaka;
  • pojava sukrvice/krvarenja uz trudove;
  • pojava ritmičnih trudova: 1-2 truda/15 - 20 minuta;
  • pojava bilo kakvih promjena bebine pokretljivosti: javljanje veoma snažnih pokreta ili iznenadno smirenje bebine aktivnosti.
Korisni linkovi
Poliklinika Harni
RODA
www.trudnoca.net
mama-mami
mame i bebe