Sobne biljke

Svakom domu je uvijek dobrodošla neka biljka, ona je to što podsjeća na prirodu i život, ono što nas uvijek nanovo razveseli svojim cvjetovima. Napravili smo popis nekih najčešće upotrebljavanih biljaka u našim domovima, koje su neke svojim izgledom, neke jednostavnim načinom održavanja pronašle put do mnogobrojnih domova. Biljke i sobno cvijeće jednostavno ili volite ili ne, neke biljke zahtijevaju više svjetla, neke manje isto je i sa vodom i dodacima, a sve se svodi na to da je gotovo svaku biljku i svako sobno cvijeće vrlo jednostavno održavati. Biljke se postavljaju na pod, police ili na prozorski okvir u mnogim stanovima, ukoliko nemate još neku biljku u svojem domu ili tek razmišljate o nabavci, evo nekoliko popularnih biljaka.

Ako želite više informacija o uređenju vašeg doma,posjetite Web stranicu: DOM

Difenbahija (Dieffenbachia) Ova biljka sadržava otrov te ju nije preporučljivo držati u prostoru u kojem borave djeca, a prilikom presađivanja i obrezivanja svakako nosite rukavice. Difenbahija poprilično brzo raste i potrebno joj je dosta prostora. Ima velike zelene listove koji su prošarani žutom bojom u mnogo kombinacija. Zahtjeva svjetlo mjesto ali ne izravno izloženo suncu. Voli vlagu i vlažne prostore te joj je potrebno osigurati dovoljno vode. Inače za ovu biljku kažu da upija štetno elektromagnetsko zračenje te ju je dobro smjestiti u dnevni boravak gdje su takva zračenja najveća.
Aglaonema(Aglaonema) Ova sobna biljka ima listove duge 15-20cm sabljastog oblika išarane srebrnim bojama. Vodite računa da ova biljka ne voli dim i vrućinu pa nije pogodna za prostore u kojima se loži. Voli vlažne prostore, tako da ju slobodno poprskajte, a zalijevanje je potrebno napraviti dva puta tjedno dok prihranjivanje možete obaviti u proljeće i ljeto jednom mjesečno. Voli rahlu i prozračnu zemlju. Cvijet je neupadljiv no nakon cvatnje pojavljuju se crvene bobice, a sama biljka može biti jačeg ili slabije šarenog lišća.
Klivia(Clivija) Klivija u prirodi samoniklo raste na sjenovitim mjestima ili u šumi, dakle i u kući joj je potrebno naći neko svjetlo, a sjenovito mjesto. Cvate u rano proljeće, ali cvate tek nakon 3-5 godina. I ova biljka sadržava otrovne alkaloide. Potreban joj je period zimskog mirovanja, te ljeti nikako ne pretjerivati s obilnim zalijevanjem, jer joj nije potrebno puno vode. Postoje tri vrste Klivia Clivia miniata, Clivia gardenii i Clivia nobilis. Najrasprostranjenija po našim domovima je Clivia miniata s narančasto žutim ili crvenim cvjetovima koji cvjetaju u zimu i proljeće.
Vodenika(Impatiens) Vodenika spada svakako u brzorastuće sobno cvijeće,ćak je i ime na latinskom Impatiens što znači nestrpliv. Postoji nekoliko hibrida ove biljke no svi imaju plosnate cvjetove s po pet latica koji se pronalaze u velikom rasponu boja. Najrasprostranjenija je "Nova gvineja" koja ima duguljaste listove koji su obično zeleni ili brončani. Iako traži dosta vlage nikako nije dobro ostavljati da voda stoji u podlošku. Vodenika bolje raste ukoliko joj je korijen sputan te ju zbog toga sadite u manje lonce. Biljka ne voli jako sunce te će se odlično snaći u nekoj polusjeni.
Patuljasta pelargonija(Pelargonium zonale) Ovo je najpoznatija i najčešća vrsta pelargonije koja bogato cvate tijekom cijele godine. Traži sunčano mjesto no pogoduje joj maksimalno sobna temperatura dok na višim temperaturama ne uspijeva. Poznato je 280 raznih vrsta pelargonija, a mogu se podijeliti i u nekoliko skupina tako da postoje i viseće pelargonije, mirisne pelargonije, dekorativne pelargonije i zonalne. Kod nas se najčešće susreću u posljednje vrijeme viseće pelargonije. U samom početku uzgoja pelargonije potrebno je otkidati vrhove kako bi postigli rast u širinu, gustoću i bujniju cvatnju.
Sobni Filodendron(Monstera deliciosa) Ova sobna biljka rijetko cvate, no unatoč tome pronašla je svoje mjesto u mnogim domovima. Poznato je 275 poznatih vrsta filodendrona i preko 140 godina omiljena je biljka u našim stanovima. Filodendron zahtjeva rahlu i vlažnu zemlju kao i dosta prostora i potrebno im je dosta vode i vlažnosti zraka. Kao i sve velike biljke voli veliku vlagu i toplinu no za popodnevnog jakog suca treba ju svakako malo zasjenit. Pogoduje joj prskanje, a prašinu s listova lako uklonimo vlažnom krpicom.