CPU danas


Današnji procesori imaju više jezgri, dvije ili više, velik cache i nove instrukcije vezane za multimediju i obradu grafike. Trenutačno vodeći proizvođač procesora je Intel ponajprije zahvaljujući Core arhiktekturi, koja ima visoke perforamanse uz nisku potrošnju. Core arhiktektura je ponajprije nastala kao mobilni procesor, te se pokazala veoma učinkovitom, Intel je kasnije nadogradio tu arhiktekturu te je plasirao na tržište pod nazivom Core 2 Duo. Danas Intel ima novu generaciju Core arhiktekture koja je na tržištu pod nazivom Core i7-najmoćnija inačica(6 jezgri) Core i5-manji čipovi-cjena(2ili4jezgre) te najjeftinije Core i3 (2 jezgre).

AMD je krajem 90-tih odnosno početkom 2000. izdao Athlon64 koji je bio veoma uspješan zahvaljujući visokim performansama u odnosu na Pentium 4. Ali nakon izdavanja Core procesora AMD je izgubio prednost u performansan što je dovelo do sadašnje situacije da AMD uopće nema predstavnika u najvišoj kategoriji procesora. AMD danas se najviše diči svojim procesorima srednje klase koji se mogu pohvaliti dobrim omjerom uloženo-dobiveno. To su ponajprije Phenom serija (2 do 6 jezgri) i Athlon64 x2 i x4 procesori (2-4 jezgr i nešto niže performanse).

Očekuje se da će se u budućnosti nastaviti trend višejezgenih procesora, smanjenje proizvodnog procesa koji je trenutno na 32nm čak do reda 10-tak nm. Također se očekuju prvi procesori izgrađeni na osnovi efekta tuneliranja, što bi teoretski omogućilo da svaki današnji FET zamjenimo s atomom. Trenutačno najrazvikanije nadogradnje CPU-a su s grafičkim jezgrama tj. integracija cijelog računala u jedan čip to se nazova System on chip. Zasad taj način integracije je rezerviran samo za niže tržišne segmente te za mobilne platforme. Predviđa se da će se u budućnosti proširiti na sve segmente.




Napravio: Josip Barić
Sva prava pridržana.