Backpacking je oblik niskobudžetnog, samostalnog putovanja. To uključuje korištenje ruksaka koji se lako prenosi velikim udaljenostima ili duže vrijeme; korištenje javnog prijevoza; jeftin smještaj, kao što su hosteli; uglavnom duže trajanje putovanja u usporedbi s konvencionalnim odmorom; i često želja za upoznavanjem mještana kao i posjećivanje znamenitoti.
Backpacking može uključivati avanture u prirodi, lokalna putovanja i putovanja u susjednim zemljama, dok radite u zemlji u kojoj se nalazite. Definicija backpacker razvila se kada su putnici različitih kultura i regija počeli sudjelovati. Backpacking kao stil života znatno je porastao u 2000., kao rezultat low-cost zrakoplovnih tvrtki i hostela ili jeftinih smještaja u mnogim dijelovima svijeta. Visa zakoni u mnogim zemljama kao što su Irska, Australija, Kanada, Novi Zeland i Velika Britanija omogućavaju backpackerima s ograničenim vizama da rade i uzdržavaju se dok su u tim zemljama.
Za neke backpackere je osjećaj autentičnosti od velike važnosti. Backpacking se smatra kao nešto više od odmora, to je vrsta obrazovanja. Backpackeri žele doživjeti "pravo" odredište, a ne „zapakiranu“ verziju često povezanu s masovnim turizmom, što je dovelo do tvrdnje da su oni anti-turisti. Ovakva putovanja su tradicionalno povezana s "gap godinom" između srednje škole i fakulteta, ili između fakulteta i početka rada. Međutim, prosječna starost putnika polako raste s vremenom, i uobičajno je za ljude u njihovim 30-ima, 40-ima, ali i starije da odu na ovakvo putovanje za vrijeme produženog odmora.
Ostavljanje svojeg vozila iza sebe dat će vam pristup dijelovima svijeta koje jednostavno ne može vidjeti drugačije. Kretanje laganim korakom kroz prirodu daje vam vremena da cijenite svu njenu ljepotu i povećava šanse da ćete naići na više divljih životinja i manje ljudi. Možete povesti svoje pse, svoju djecu, svoje prijatelje, pa čak i svoju ribarski štap.
Moglo bi se činiti da je hodanje kroz planine s hrpom težine teško, i to može biti tako. Trik je ponijeti sa sobom minimum, bez žrtvovanja udobnosti. Zbog toga što su svačije potrebe i sposobnosti različite,trebali bi početi s jednostavnim putovanjem na jednu noć, tj. s dvodnevnim izletom, shvatiti što funkcionira za vas, a što ne.
Naravno, možete se odlučiti za posjet nekom gradu, u svojoj ili drugoj državi. U tom slučaju možete se odlučiti da dio puta prijeđete kombinacijom jeftinijih vlakova, autobusa, čak i biciklom ili autostopiranjem. Ljepota je tu tome što ćete upoznati ne samo svoje odredište, već i put do njega, otkrit ćete ljepotu za koju ne bi znali ni da postoji ako biste se odlučili za konvencionalno putovanje, upozat ćete mještane...
Ako ste avanturističkog duha, vjerojatno sta bar jednom u životu poželjeli obići dio Europe s ruksakom na leđima, većim dijelom autostopiranjem. Za više informacija o toj temi, pritisnite "AUTOSTOPIRANJE".
Što ponijeti na putovanje kad dobar dio vremena provodite s vlastitim stvarima na leđima?
Sve svoje sa sobom nosim – na rijetko koga je ta stara poslovica primjenjivija nego na backpackera. Ako se planirate upustiti u backpacking avanturu valja se oduprijeti iskušenju da ponesete zaista sve što posjedujete, jer vas glomazna i teška torba može jedino sputavati. Iskusni backpackeri savjetuju ovako: posložite na ravnu plohu sve što želite uzeti, a zatim u ruksak spremite tek polovicu stvari i dvostruko više novca od planiranog. Vaša prtljaga mora biti lagana, praktična (štoviše, i multipraktična) te što je moguće manja. U backpakingu nema mjesta razmišljanjima poput ˝nikada se ne zna što može dobro doći˝. Uostalom, većinu potrepština možete kupiti i po putu, i to po mnogo jeftinijim cijenama
Najvažniji artikl je ruksak. Neka bude praktičan, izdržljiv i opremljen mnoštvom pretinaca, a zapreminina neka mu ne bude veća od 35 do 55 litara. Također, nemojte zaboraviti na lokot s kombinacijom kako biste zaštitili svoje stvari, a ponesite i manju poštarsku torbicu za dan.
Količinu odjeće valja ograničiti na minimum iako će vam to možda teško pasti. Najbolje je uzeti dvije majice s kratkim rukavima i dva para hlača (za žene je dobar izbor i duga pamučna suknja) , džemper za hladnije noći te, samo jedan par cipela – onaj na vašim nogama. budite praktični i odlučite se za udobne sandale. Naravno, ako planirate putovati u hladnije krajeve, valja razmišljati i o zatvorenim cipelama i toplijoj odjeći.
Kozmetika i lijekovi neka također budu ograničeni na ono najnužnije – putni setovi šampona, regeneratora i sl. dobar su izbor, a korisno je ponijeti sapun od maslinovog ulja budući da se može koristiti za gotovo sve – od kose i kože pa do odjeće. Što se lijekova tiče, ponesite samo ono za što smatrate da bi vam moglo trebati da prebrodite neki hitni slučaj dok ne uspijete doći do najbliže ljekarne/ambulante. Ne zaboravite ni sitnice za osobnu njegu poput flastera, grickalice za nokte i pincete, vlažnih maramica, putnog ručnika, rezervnog toaletnog papira te dezinfektanta za suho pranje ruku.
Dobro razmislite o nošenju vreće za spavanje – ona zauzima mnogo mjesta u ruksaku, a rijetko će vam biti potrebna, osobito ako putujete u toplije krajeve. Dobro razmislite i o nošenju dragocjenih predmeta, uspomena ili skupih elektroničkih uređaja jer su sitne krađe značajan problem u mnogim državama. Nemojte se opterećivati kupovanjem bezbrojnih turističkih vodiča za svaku državu, jer oni zauzimaju mnogo mjesta – te ih po potrebi možete nabaviti i usput. Radije ponesite dvije-tri dobre knjige kako biste skratili vrijeme tijekom dugih sata putovanja, te neku društvenu igru, poput špila igraćih karata.
Za kraj, evo još nekoliko sitnica koje se mogu pokazati korisnima na backpacking putovanju: maleni sklopivi kišobran, čepići za uši, bilježnica i olovka, putni štrik za rublje, plastični pribor za jelo, MP3 player, digitalna kamera, vreće za smeće (kako biste prljavu odjeću mogli odvojiti od čiste) te praktična bočica za vodu.
1) Kuhanje u šatoru
Iako izgleda udobno, dok je vani hladno, mogli bi zapaliti svoj šator, a pare ugljikovog monoksida iz vašeg štednjaka su otrovne i mogu vas ubiti.
2) Pakiranje previše nepotrebnih stvari
Otprilike je 1500-2000 koraka u svakom kilometru kojeg ćete prijeći, na putu koji je malo kada ravan. Sjetite se toga kada testirate težinu ruksaka u udobnosti svojega doma.
3) Žuljevi
Malo stvari može uništiti vaš put kao žuljevi. Birajte laganu i udobnu obuću.
4) Nošenje neprovjerene opreme
Nikad ne nosite stvari koje niste provjerili kod kuće jer će nešto poći po zlu. Možda ste ponijeli krivi tip plina za štednjak, ručnu svjetiljku kojoj su baterije pri kraju, ili novi šator kojeg još nikada niste pokušali postaviti.
5) Mala količina vode
Čista voda je jedan od najbitnijih faktora za vaše preživljavanje, ali je i najteža stvar u ruksaku pa dobro balansirajte količinu koju nosite.
Ukoliko se odlučite za backpacking, uz određenu dozu odgovornosti, sigurno nećete požaliti.
2017.
Marija Kovačić