NAJLJEPŠA  PUTOVANJA


Ako na godišnje odmore i ljetna putovanja krećete zrakoplovom, sjetite se da letenje nije jednostavno kao što je nekad bilo. U zrakoplovima i na aerodromima vrijede vrlo stroga pravila.

Pripreme za putovanje zrakoplovom nužno su zlo koje vam može osigurati bezbrižno aerodromsko iskustvo i znatno olakšati samo putovanje. Osim toga, kao što svi zaljubljenici u „život iz kofera" dobro znaju, pravila igre znatno su se promijenila nakon zloglasnog 11.09.2000.

Ovdje će biti spomenute neke od najvažnijih stvari koje morate znati prije nego dođete na aerodrom.

PUTNE ISPRAVE – DOKUMENTI:

Bez obzira gdje letjeti, morate imati putne dokumente, tj. osobnu iskaznicu, putovnicu ili komad papira s ovjerom da vam se isti dokument izgubio, bio ukraden itd, ali svejedno morate imati nekakve dokumente. Za putovanje u EU trebate imati osobnu iskaznicu, kod putovanja van EU-a, trebate imati i putovnicu, dok kod mnogih zemalja morate imati i VIZU. Na ovoj stranici možete provjetiti što vam treba za pojedinu zemlju.

isprave

RUČNA PRTLJAGA:

Postoje dvije vrste prtljage, ona koju nosite sa sobom u kabinu aviona, tj. ručna prtljaga (ruksak, ženska torbica, torba za laptop ili manja torba) i ona prtljaga koju predajete na aerodromu, koja je veća i teža, tj predana ili checked baggage. Mnoge kompanije (Ryanair, Wizzair...) ne nude opciju unosa predane prtljage (20kg+, veliki koferi, itd.) bez prethodne naplate (koja zna biti veća od cijene leta), stoga je to i jedan od razloga zašto su njihovi letovi tako jeftini, to su low-cost kompanije i ako butujete s njima, morate biti spremni da ne nosite puno prtljage. Naravno, morate znati i da neke bolje kompanije na letovima naplaćuju dodatnu prtljagu.

Ono što vas još može mučiti je pitanje, koliko koja kompanija dopušta za unijeti po pitanju veličine i težine ručne prtljage. Sve imaju drugačija pravila, ali kod svake možete unijeti običan školski ruksak, a za veće i teže torbe trebate provjeriti stranicu određene aviokompanije.

rucna prtljaga

ZABRANJENE STVARI:

Prva stvar za koju svi znaju je tekućina, ali to baš i nije tako točno. Tekućinu možete unijeti na dva načina, prvi je taj da je ona u maksimalno 100ml bočicama a druga je ta da ukupni zbroj tekućine ne prelazi 1 litru. No i uz tu dopuštenu litru, vi možete unijeti i litru alkohola, vina, pa i vode. Kako? Jednostavno, kupite to u DUTY FREE SHOP-u i unesete, jer zakon o tekućinama se ne odnosi na one kupljene u duty free shopu. Normalno, zabranjeno je unositi velike količine.

Od ostalih stvar, zabranjeno je unositi žilete (osim one jednokratne), igle (osim ako nemate potvrdu od doktora), noževe i drugo oružje, metalne štapove i sl. Za detalje kliknite na linkove ispod.

Popis stvari koje su DOPUŠTENE, ali samo kod PREDANE prtljage ( zabranjene unutar vaše kabine i sjedala), možete pogledati ovdje.

Popis stvari koje su U POTPUNOSTI ZABRANJENE možete pogledati ovdje.

zabranjeno1 zabranjeno2




let






2017.
Marija Kovačić